تبلیغات

کد دعای فرج برای وبلاگ

باران دلتنگی - سینمای فرهنگی؟!

سینمای فرهنگی؟!

پنجشنبه 24 شهریور 1390 03:03 ق.ظ

نویسنده : علی فلاح نژاد
ارسال شده در: چشم ها ، برنامه ریزی ، آخرالزمان ، مردانگی ، خاطرات انقلاب ، ایران ، ولایت فقیه ، حرف حق ، بی طرف ، سیاسی ، فرهنگی ، خبر ، عمومی ،

گمانم زمستان سال 1387 بود که پشت صحنه یکی از فیلم های سینمایی رفته بودم. کارگردان فیلم از جمله کارگردانهای قبل از انقلاب بود ولی غالب فیلم هاش رو بعد از انقلاب کار کرده بود. آدم بدی هم نبود .  تعریف می کرد که  تا یکی ، دو سال بعد انقلاب بعضی کارگردان ها وقتی فیلم می ساختن به دو صورت فیلم برداری می کردن. مثلا یه پلان از یک خانوم رو دو بار می گرفتن. یک بار با حجاب ، یک بار بی حجاب. چون احساس می کردن با توجه به درگیری که داخل کشور بود و در گیری بین گروهک های داخلی و ترور شخصیتهای مهم انقلابی ، این نظام توان نداره و شکست می خوره. و اگر این اتفاق می افتاد خب شاید نمی ذاشتن فیلم با حجاب اسلامی رو پرده بره. از طرفی هم می گفتن شاید انقلاب اسلامی پابر جا بمونه و ما نتونیم پلان های بدون حجاب رو استفاده کنیم!!!

یادمه که یه بار تلفن همراهش زنگ خورد و به کناری رفت و بعد اتمام صحبت هاش گفت : اینا هم دهن ما رو سرویس کردن .

یکی پرسید : کی بود؟ چی گفت ؟

کارگردان  برگشت گفت : از وزارت ارشاد روزی چند بار زنگ  می زنن و می گن – هواستون به حجاب خانوم ها باشه.

 

اما ...

سال 87 جناب آقای صفار هرندی وزیر ارشاد بودند و با وجود  تمام کاستی ها و نیستی ها و خوبی هایی که داشت  خیلی از فرهنگی ها و غیر فرهنگی ها ، از دین دارها  و بی دین ها کم و بیش از عملکرد ایشون انتقاد می کردن .

هر چی که بود در این مورد یعنی رعایت حجاب در فیلم ها ضعفی نداشت . یعنی در دوره ایشون شاید به لحاظ محتویی مشکل زیاد بود اما حجاب مناسبی تو فیلم ها بود.

 

حالا !

 چند روز پیش از قول یکی از صنوف سینمایی خبری در خبرگزاری ها خوندم که خیلی برام عجیب بود . اینکه یک صنف سینمایی بیاد و زل بزنه توی دوربین جمهوری اسلامی و بگه :  «  ... قرار است كارشناسی پروانه ساخت‌هایی كه دولت صادر می‌كند را ما انجام بدهیم. رعایت حجاب و پوشش، عدم تماس بدنی، سیگار نكشیدن و... در فرم‌های شورای پروانه ساخت گذشته وجود داشت ولی الان ما همه این 5 بند را حذف كرده‌ایم. وی با بیان اینكه فكر می‌كنم توانستیم 50 درصد از ممیزی‌ها را كاهش بدهیم... » ( به گزارش 598 به نقل از فارس )

گرچه وزیر محترم ارشاد فردای اون نشست فرح بخش ! در دو برنامه بعد از ظهری شبکه سه و ابتدای شبی شبکه  پنج حضور پیدا کرد و در برنامه تهران 20 این اخبار را تکذیب کرد و به آن برچسب « برداشت نادرست بود » و « تحلیل های غلط » زد. هر چند انتظار می رفت جناب وزیر جواب محکم  و انقلابی تری به این مسائل می داد .

اما این را نمی شود بی خیال شد که با توجه به  حمایت های آشکارا و مخفی برخی جریان های دولتی و سازمانی و خارج نشین به برخی صنوف ، یکی از برنامه ها همین برداشتن ممیزی 50 درصدی باشد. یعنی مطرح کردن این مسئله و بازتاب چند وقته در رسانه ها و در زمانی بعدتر شدت بخشیدن به مسئله ممیزی ها کار را به بعضی جاها بکشاند. ( تغییر نام وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی را که شنیدید و امثالهم ... )

حداقل در مخیله من نمی گنجد که برخی از صنوف و افراد سینمایی قصد این را ندارند حجاب را از سینما که هیچ از کل جامعه برندارند. ( نیست خیلی هاشون با حجابن ! پارتی؟! کی رفتن پارتی بنده های خدا؟ چرا تهمت می زنین )

راستی می دونید که برخی از فیلم سازان و ... شاغل در سینما تنها راه چاره خروج از وضعیت بد فروش فیلم ها و اقبال در جشنواره های خارجی رو برداشتن همین ممیزی ها می دانند و البته افزودن چیزهای دیگر در فیلم ها؟ همان برده داری جنسی زنان در سینمای غرب .

واقعا برخی از سینمایی ها می خوان چه فرهنگی رو توی جامعه درست و اصلاح کنن؟ اصلا یک صنف سینمایی رو چه به دخالت در یک امر دینی و حکومتی ؟

خلاصه که : نباید انتظار داشت  ریش و قیچی فرهنگ به این صنف ها داده بشه چون هیچی ازش نمی مونه . فرهنگی که  گاهی متدینین هم به خوبی نمی تونن اجرا کنن . البته از صمیم قلب می گم افرادی هم هستند که بسیار با ایمان و اسلامی هستند و تو این صنوف کار می کنن که نباید با کار ها و جهت گیری هایی از طرف برخی مسئولین از پرداختن به کارهای دینی و معنا گرا زده بشن و و یا کار کردن  برای   این افراد روز به روز سخت تر بشه .

بر گرفته از وبلاگ دوست عزیزم علیرضا شریف کاظمی
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: پنجشنبه 24 شهریور 1390 03:12 ق.ظ